Zodpovedná zmena. Čo to znamená a na čo by sme pri nej nemali zabúdať? Je naozaj zmena, ak kauzy či kauzičky ostávajú neriešené, odkladané a hlavne nepotrestané? Je naozaj zmena vymeniť Roberta za Petra a bude lepšie?  Naozaj?

Naozaj nám toto stačí? Je toto zmena, ktorú chceme, zmena pri ktorej zabudneme na slovensko.sk, Infra Services, mýtny tender, Bašternáka či Kočnera?

Čo predstavuje zodpovedná zmena, ktorá by mala nastať v Smere po voľbách 2020 nevieme. No aj pri nej by sme nemali zabúdať na jedno, na jednotlivé nevyšetrené, odložené a hlavne nepotrestané kauzy, ktorých sme tu mali za ich vlády desiatky. Neveríte? Tak si ich skúsme pár pripomenúť: 

ROKKauzaKrátky popis
2019Turbulentné dianie okolo  Infra ServicesDlho boli v protischránkovom registri ako vlastníci Infra Services štátny tajomník ministerstva dopravy P. Ďurček (SNS) a podpredseda Úradu pre verejné obstarávanie J. Bugala (obaja advokáti I. Kmotríka). Kmotrík sa nakoniec k vlastníctvu priznal. Firma je dlhodobo podozrivá z tunelovania verejných zdrojov. Platí napr. predražené nájmy firme malackého podnikateľa, o milióny prišla vďaka nevýhodnej zmluve na operatívny lízing vozidiel. Ďalšie milióny poslala piatim firmám, spojeným s podnikateľom J. Tekerom, ktorý má väzby na bývalé vedenie Infra Services. Alebo spoločnosti R. Szelleho, ktorý je taktiež napojený na advokátov z kancelárie Bugala-Ďurček.
2019Glváč a KočnerMálokto mal toľko toxických kontaktov ako Glváč. Nebol to len Kočner či Zsuzsová, ale aj napr. Bašternák. Napr. s Kočnerom pravidelne rozoberal politické aj obchodné témy. Glváčovi sa Kočner dokonca snažil sprostredkovať obchod s pozemkom, ktorého majiteľ bol spolumajiteľa J&T I. Rattaj.
2019Trnka a PočiatekŠéf prokuratúry Trnka sa na nahrávke rozpráva s J. Počiatkom o kauze Lemikon a minister lobuje, aby ho v tejto kauze podporil. „Vôbec nezáleží na tom, čo je pravda, ale čo povieš,“ povedal Počiatek. Hovorili aj o kauze predaja emisií, z ktorej mal podľa Počiatka profitovať bývalý predseda SNS J. Slota. „Ešte aj Fica oholil, do pi..i, lebo nedal mu z toho polku, ale nejak inak ho domotal, úplný kráľ,“ obdivoval Počiatek Slotu.
2019Kočner a Sudcovia z ThreemyM. Kočner si písal s viacerými politikmi, prokurátormi či sudcami. Niektorí sa už vzdali funkcie, alebo majú pozastavený jej výkon – ako napríklad bývalý predseda Okresného súdu Bratislava III D. Lindtner. Pozastavený výkon funkcie má aj sudkyňa M. Jankovská, ktorá býva v polmiliónovom byte, ktorý je napísaný na jej synov. Funkcie sa už vzdala sudkyňa M. Repáková, ktorá rozhodla v prospech M. Kočnera v kauze Technopol aj v spore so železnicami za desiatky miliónov euro. Sudcom už nie je ani V. Sklenka, ktorý si s Kočnerom vymenil viac ako 8-tisíc správ. „Kedy si vezmeš vianočné?“ pýtal sa Sklenku mafián Kočner.
2019Kočner a smerácka štátna tajomníčka aneb „Moja Opička“Štátna tajomníčka M. Jankovská si s Kočnerom vymenila vyše 5380 správ. M. Kočner štátnu tajomníčku označuje za „svoju Opičku“ a dušuje sa, ako bude riadiť ministerstvo po odchode „Mumlavej“, ako hanlivo nazýval ministerku L. Žitňanskú. Polícia zhabala okrem mobilu Jankovskej aj mobil jej sestry sudkyne Krajského súdu v Bratislave A. Haitovej.
2019Majetok šéfa tajnýchŠéf Vojenského spravodajstva J. Balciar je zrejme najbohatším zamestnancom štátu. Vlastní 15 apartmánov na Táloch, luxusný apartmán v Chorvátsku plus ďalších šesť nehnuteľností. Majetok získal napr. od bývalého manažéra Penty, alebo od muža spájaného s černákovcami.
2018Miliónový advokátFico sa pochválil tým, že vyhrali spor nad Enelom o Gabčíkovo. No nie nadlho, keďže vyplynulo, že advokát štátu R. Bžán mal za to zinkasovať neuveriteľných 77 miliónov euro. Neskôr sa advokát dohodol na znížení odmeny „len“ na 17 miliónov.
2018Radkyňa Troškováp. Trošková sa po Ficovom boku začala ukazovať pred tromi rokmi. Bývalá misska sa dovtedy preslávila len pikantnými fotografiami. Až po vražde Kuciaka vyšlo najavo, že nejde len o sympatickú brunetku, ale v minulosti podnikala s A. Vadalovom, ktorý je spájaný s talianskou mafiou a odsúdený za pašovanie drog.
2018Vražda novináraDefinitívna bodka za desaťročným „premiérovaním“ Fica. Vražda Jána Kuciaka († 27) a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej († 27) vyvolala obrovské zdesenie verejnosti. Kuciakova práca dlhé roky poukazovala na obrovský korupčný systém v štáte, hoci Fico už roky uisťuje o ochote jeho vlády proti nej bojovať. Za vraždou je podľa aktuálnych informácií Kočner.
2017Kauza BašternákPodnikateľ L. Bašternák je podozrivý z toho, že si nechal vyplatiť nadmerný odpočet DPH a minister vnútra R. Kaliňák sa údajne snažil jeho podvod prikryť. V jeho byte v komplexe Bonaparte býva R. Fico, byt tam má J. Počiatek a robil biznis s R. Kaliňákom.
2016Bašternák & KaliňákDruhý muž Smeru a minister vnútra R. Kaliňák kšeftoval s podnikateľom L. Bašternákom obvineným z daňových podvodov. Dokázal to poslanecký asistent a bankový úradník F. Rybanič, ktorý mu nahliadol do účtov.
2016Pellegriniho slovensko.skNa Slovensku sa cez eurofondy minula miliarda euro na informatizáciu verejnej správy. Ďalšie stámilióny sa plánujú minúť aj dnes. Kritici zo združenia slovensko.digital tvrdia, že digitálni lídri z Estónska to zvládli za desatinu peňazí.
2016Kauza podvodov s DPHKošický právnik M. Chovanec vo svojej výpovedi tvrdil, že do podvodov s nadmernými odpočtami DPH, v ktorých štát prišiel najmenej o 75 miliónov eur, vraj boli zapojení aj minister vnútra R. Kaliňák a minister financií J. Počiatek. Chovanec je v prípade obvinený ako hlavný organizátor podvodov.
2016Masér za 3 milióny euroŠtátna zdravotná poisťovňa mala zmluvu s masérom, ktorej objem plnenia dosiahol 3,2 milióna euro.
2015Peniaze v alobaleBývalá manželka exposlanca Smeru V. Jánoša vo videu rozprávala, ako nosil veľké množstvo peňazí a balil ich do alobalu. Peniaze mali pochádzať z dotácii na ťažbu hnedého uhlia. Jánošová bývalá manželka vo videu okrem iného tvrdí: „Myslím, že spolupracoval s pánom Čičmancom (riaditeľom a hlavným spolumajiteľom Hornonitrianskych baní Prievidza) aj s pánom premiérom Ficom. Hovoril mi to tak. Stretávali sa v baniach a vždy sa niečo dohodlo a potom prišiel s takým balíkom peňazí. Robil to takto pravidelne.“
2015Teta AnkaŠéf štátnej zdravotnej poisťovne musel vysvetľovať, prečo má poisťovňa zmluvy s firmou jeho 77-ročnej tety v celkovom objeme 14 miliónov eur. Zmluvy pritom vznikli za jeho pôsobenia na čele poisťovne.
2014Reštrukturalizácia VáhostavuV roku 2014 sa prevalilo, že spoločnosť Váhostav dlhuje veriteľom 136 miliónov euro. Počas reštrukturalizácie sa ukázalo, že okolo 20 miliónov euro sa do Váhostavu nalialo cez schránkové firmy. Súd rozhodol, že stovky slovenských firiem a živnostníkov, ktorí pre Váhostav pracovali na diaľničnej výstavbe, prídu o 85 % peňazí, ktoré im mal vyplatiť Váhostav za odvedenú prác.
2014Piešťanské CTNemocnica v Piešťanoch vysúťažila CT prístroj za 1,6 milióna euro, pričom ten istý typ kúpila česká nemocnica za 540-tisíc euro. Kauza viedla k firme Medical Group SK, kde bol v minulosti spoluvlastník P. Paška (Smer).
2013BudamarPodľa vyšetrovateľov založili traja muži v roku 2012 organizovanú skupinu, ktorá cez sieť viac ako štyridsiatich firiem zo Slovenska, Českej republiky a Maďarska formálne obchodovala s potravinárskym tovarom. Na krátení daní a DPH spôsobili škodu takmer 21 miliónov euro. Za Budamarom mali stáť ľudia blízki SMERu.
2011GorilaSpis SIS hovorí o obrích úplatkoch pri privatizácii. Týka sa ešte druhej Dzurindovej vlády, no vystupuje v nej aj Fico. Premiér dodnes odmieta odpovedať na otázku, či bol v byte na Vazovovej ulici, kde sa odposluchy vykonávali, a či tam pil kolu a dohodol sa na vplyve v zdravotníctve so šéfom Penty Jaroslavom Haščákom.
2011Glance HouseKlienti polyfunkčného centra Glance House sa nevedia dostať k bytom, pretože na jar 2010 sa s firmou Glance House začali súdiť pôvodní majitelia pozemkov. Bývalý šéf prokuratúry D. Trnka v roku 2012 umožnil nezákonný prevod novostavby na firmy blízke M. Kočnerovi.
2010Falšovanie údajov k diaľnici D1Ministerstvo dopravy upravilo analýzy tak, aby PPP projekty boli o 0,5 miliardy euro lacnejšie, než ich skutočná cena. Vláda projekt aj na základe toho schválila. Polícia preukázala falšovanie údajov, ale Úrad špeciálnej prokuratúry trestné stíhanie zastavil z dôvodu, že nešlo o trestný čin.
2010Hlas podobný Ficovmu hlasuTesne pred parlamentnými voľbami v roku 2010 sa objavila nahrávka, na ktorej hlas podobný hlasu R. Fica hovorí o čiernom financovaní strany. Doslova tam nahratá osoba hovorí: „Zabezpečil som a to tu môžem povedať, dúfam, že to nikto nepočúva, zabezpečil som na tento rok 35, na budúci rok asi 40 plus teda ďalšie veci. Zabezpečil som ich vlastnou hlavou.“
2010Tunelovanie Vojenskej spravodajskej službyBývalý člen vedenia VSS opísal údajne nezákonné prevody majetku bývalej VSS na iné organizácie a súkromné osoby. Tie zase mali byť v spojení s vedením služby. Štát takto mal prísť o milióny euro, väčšinou tak, že tajní nakúpili majetok, zrekonštruovali ho za prostriedky štátu, potom ho označili za nepotrebný alebo dekonšpirovaný a za výrazne nižšiu cenu ho predali ľuďom, ktorí na tom zarobili.
2009Predaj emisiíMinisterstvo životného prostredia predalo americkej „garážovej“ spoločnosti Interblue Group emisné kvóty oxidu uhličitého na štyri roky za cenu 5,05 eura za tonu. Kvóty predalo približne o polovicu lacnejšie ako Česko a Ukrajina a prišlo zhruba o 66 až 75 miliónov euro.
2009Sociálne podnikyMinisterstvo práce pridelilo v roku 2008 dotácie z eurofondov ôsmim sociálnym podnikom. Neskôr sa objavili podozrenia z klientelizmu, pretože sa vyskytli podozrenia, že za podnikmi stoja predstavitelia strany Smer.
2009Kauza popolčekTender na odvoz a likvidáciu popolčeka z troch slovenských teplární za 83 miliónov euro vyhrala firma Esco Krupina. Konkurečné firmy ponúkali to isté o 27 miliónov euro lacnejšie.
2008Jachta a J&TMinister financií J. Počiatek sa stretol v Monaku na jachte s predstaviteľmi J&T a to len niekoľko dní predtým, ako sa zverejnil oficiálny kurz pri prechode z koruny na euro. J&T na tom zarobili 1,8 miliardy korún.
2008Mýtny tenderFico za prvej vlády vysúťažil systém na vyberanie mýtnych poplatkov za 851 miliónov euro, teda o 221 miliónov viac, ako by stál najlacnejší systém v súťaži. Víťazná firma bola napojená na cyperské schránkové firmy, kde figurovali aj zamestnankyne J&T.
2008Rekonštrukcia Bratislavského hraduDodávateľom rekonštrukcie sa stala spoločnosť Váhostav (J. Široký) a z pôvodných 1,2 miliardy korún sa cena po doplnení rekonštrukcie aj o parkoviská a ubytovne pre poslancov dvihla o 2,6 miliardy korún.
2008Kauza TiposTipos mal zaplatiť odškodnenie takmer dve miliardy slovenských korún Športke zastúpenej cyperskou schránkovou firmou Lemikon Limited. Minister financií J. Počiatek (SMER-SD) v roku 2008 nevyužil zákonné možnosti, ako to napadnúť, ale potichu sa dohodol s Lemikonom, že peniaze zaplatí. Po prvej splátke cca 0,5 miliardy korún premiér Fico a minister Počiatek nakoniec po mediálnom tlaku rozhodnutie súdu spochybnili a viac nezaplatili. Lemikon sídli na Cypre na tej istej adrese ako Thunderbite Holdings Limited, za ktorou stála J&T.
2008Star EUV marci 2008 mal J. Richter odporučiť starostom na východnom Slovensku, aby využívali služby spoločnosti Star EU. Tá vyhrala 70 tendrov v celkovej sume 1,44 milióna euro.
2008Upratovací tenderMinisterstvo obrany podpísalo tendre na upratovacie práce, letnú a zimnú údržbu na štyri roky za 3,9 miliardy korún. Minister F. Kašický (Smer) po prevalení kauzy tvrdil, že sa necíti byť zodpovedným.
2007Veľký SlavkovSlovenský pozemkový fond v roku 2007 previedol lukratívne pozemky vo Vysokých Tatrách na podnikateľov blízkych V. Mečiarovi. Kováčik zastavil trestné stíhanie.
2007Kauza IkoresMinisterstvo obrany odkleplo takmer neznámej  firme Ikores zákazku na výstavbu Vojenského archívu v Trnave za takmer jednu miliardu korún. Bez súťaže.
2006Kauza PrivilégiumMinisterka práce V. Tomanová pridelila dotáciu dva milióny korún neziskovej organizácii Privilégium, v ktorej predtým pracovala ako manažérka.
2002Vlastnou hlavouPred voľbami v roku 2010 unikla nahrávka, kde hlas podobný R. Ficovi hovoril o paralelnom financovaní Smeru.
2001Harvardské fondyJ. Široký viedol v 90. rokoch slovenskú vetvu Harvardských investičných fondov, ktoré za kupóny od ľudí získavali podiely v československých podnikoch. Ľuďom sľubovali desaťnásobný návrat, no namiesto toho sa fondy rozkradli. V roku 2014 polícia rozhodla, že nevýhodné prevody, ktoré Široký podpisoval, neboli zločinom.

Zdroj: Denník N, Sme, Cas, Aktuality.sk, Threema a pod.

Toto určite nie je úplný sumár a už nikto nemôže sľúbiť, že všetky budú doriešené či potrestané – predsa len bola súčasná vláda či skôr Smer dlho pri moci a ako povedal klasik: „Vyhraj voľby a môžeš všetko“. A tak aj konali.

No za čo sa určite zasadíme bude, že:

  • Bez odkladov a dôveryhodne vyšetríme aj citlivé politické kauzy
  • Zaútočíme či zatočíme s korupčníkmi a podvodníkmi
  • Zavedieme hmotnú zodpovednosť politikov a vysokých štátnych úradníkov
  • Navrhneme povinnosť preukázať pôvod majetku pre osoby, ktoré sú dôvodne podozrivé zo zapojenia sa do závažnej trestnej činnosti a pre politicky exponované osoby
  • Odčleníme policajnú inšpekciu od Ministerstva vnútra SR a zriadime Generálnu inšpekciu bezpečnostných zborov, ktorá bude kompetentná vyšetrovať podozrenia zo zneužívania právomocí, nezákonného postupu a trestnej činnosti všetkých príslušníkov bezpečnostných zložiek štátu
  • Spravodlivú a odbornú políciu, ktorá slúži každému bez rozdielu a pre ktorú “Pomáhať a chrániť” nebude len heslom
  • Políciu privedieme do 21. storočia. Zabezpečíme, aby aj Slovensko malo technicky vybavenú políciu modernej krajiny a aby na vyšetrovanie vrážd nemusela zapájať cudzích dátových analytikov
  • Zmeníme mafiánsky štát na právny štát

Volám sa Pavol Škápik a za koalíciu PS/Spolu pod číslo 65 kandidujem do Národnej rady SR.

* Ak chcete lepšiu políciu, krúžkujteBranislava Diďaka
* Ak poriadok v spravodlivosti, tak Paliho Nechalu
* Ak v spravodajských službách, tak generála Paliho Macka
* A štvrtý krúžok samozrejme mne Palimu Škápikovi, ktorý k zmenám ponúkne data, aby sa nerozhodovalo len na základe dojmov – pocitov, ale boli k dispozícii fakty a rozhodlo sa na základe dát!

Zverejnené tu: https://skapik.blog.sme.sk/c/526428/padni-komu-padni-len-to-nesmie-byt-nas-clovek.html