Bratislava dnes verejnosti sprístupnila 376 dátových setov pre strojové spracovanie a iné použitie. Nachádzajú sa na novom portáli Open Data Bratislava.

Časť pochádza od tretích strán ako Štatistický úrad SR alebo ministerstvo vnútra a zvyšok priamo od magistrátu.

Zaujmú štatistiky k nehodám či bicyklom

Dáta sú rozdelené do 12 tematických kategórií ako Doprava, Infraštruktúra, výstavba a bývanie či Zdravie, životné prostredie a klíma. Hneď na domovskej stránke sa nachádzajú odkazy na jednotlivé témy.

Konkrétne medzi nimi nájdeme napríklad:

  • počet dopravných nehôd v jednotlivých okresoch či podľa typu vozidla vinníka
  • lokalizáciu výpožičných staníc zdieľaných bicyklov
  • pod sociálnou oblasťou počty prípadov pracovnej neschopnosti rozdelené podľa jednotlivých okresov
  • dáta o využívaní verejných Wi-Fi hotspotov VisitBratislava

Úvodná stránka portálu otvorených dát Bratislavy.Zdroj: reprofoto Magistrát BA

Dáta sú pre kohokoľvek k dispozícii zadarmo. Používatelia ich vedia stiahnuť vo formáte buď CSV, TXT, JSON alebo vložiť cez odkaz do svojej aplikácie, ktorá vie údaje podať v grafickej podobe. Pri vybraných sa dajú zobraziť v tabuľke priamo vo webovom prehliadači.

Vznikol za dva mesiace

Stránka vznikla asi za dva mesiace. „Možno je pre niekoho príliš jednoduchý, ale nechceli sme do toho dávať veľa peňazí. Chceli sme na to ísť efektívne a optimalizačne,“ zdôvodnil pre Živé.sk vedúci oddelenia dátovej politiky a analýz Pavol Škápik s tým, že im pomáhala stážistka.

Pokračovanie tu: https://zive.aktuality.sk/clanok/142654/bratislava-spustila-portal-s-otvorenymi-datami-ponuka-ich-komukolvek-na-spracovanie/